Małżonek jest uprawniony do otrzymania wynagrodzenia po zmarłym pracowniku bez przeprowadzania postępowania spadkowego, o ile tylko legitymuje się ważnym związkiem małżeńskim.
Zgodnie z art. 63(1) § 2 Kodeksu pracy, prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dopiero w razie braku takich osób, prawa te wchodzą do spadku.
Warunkiem nabycia praw majątkowych po zmarłym małżonku jest jedynie legitymowanie się ważnym (tj. trwającym i nierozwiązanym) związkiem małżeńskim. Nie musi on zatem pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci pracownika, prowadzić wspólnego gospodarstwa, ani nawet razem z nim mieszkać.
Przepis art. 63(1) § 2 k.p. dotyczy materii wejścia w konkretne prawa po zmarłym pracowniku, a regulacja ta określa znacznie uproszczone (bo pomijające zasady prawa spadkowego) zasady realizacji świadczeń wynikających ze stosunku pracy, w którym pozostawał zmarły pracownik – na rzecz jego najbliższej rodziny. Realizacja tych świadczeń będzie mogła następować na rzecz małżonka i innych członków rodziny, do których zmarły pracownik przyczyniał się za życia, bez wymogu uprzedniego formalnego oczekiwania przez sąd spadkowy o stwierdzeniu praw do spadku i podziale tego spadku”, stwierdził Sąd Apelacyjny w Katowicach w postanowieniu z dnia 11.12.1996r., III APz 18/96, OSA 1998/10/40.
Roszczenia płacowe przechodzą na następców prawnych w takiej wysokości, w jakiej przysługiwałyby zmarłemu pracownikowi.
źródło: https://warszawa.pip.gov.pl/
Wytłuszczenia dokonane przez redakcję